Schody
Wykonanie schodów z kamienia naturalnego, a więc granitu czy marmuru, generuje nieograniczone możliwości w zakresie kolorystyki oraz struktury skały, co z kolei umożliwia pełne ich dopasowanie do istniejącej architektury wnętrza. Stopnie i podstopnie kamienne wykonywane są z jednego, litego elementu, czyli tworzą one jednolitą, nierozłączną całość, której nie uzyskamy w przypadku wykorzystania płytek gresowych, czy tez kafli. Można by powiedzieć, że schody drewniane również wykonywane są z całych elementów, ale uzyskany efekt nie jest juz tak wyrazisty, i praktyczny, jak w przypadku schodów kamiennych. Drewno ulega wytarciu, lakier zarysowaniu (np. kiedy nasz czworonożny pupil postanowi przemieszczać się między piętrami), a po upływie czasu całość nie wygląda już tak atrakcyjnie. Ktoś powie - można przecież położyć chodnik lub dywanik by ochronić drewno. Oczywiście, można - ale czy o to chodzi? Schody mają przecież być piękne, funkcjonalne i trwałe. Przykrycie schodów chodnikiem uniemożliwi podziwianie ich piękna, kolorystyki i struktury materiału, z którego są wykonane. Z kamieniem naturalnym nie ma takich problemów. Jest twardy, o pięknych barwach i nie straszne mu pazury naszego pupila. Ktoś powie - ale kamień jest śliski, a więc niebezpieczny. To tylko pozory. Każdy stopień zostaje zabezpieczony antypoślizgowo poprzez zastosowanie odpowiednich środków chemicznych lub grawerowanie pasów uniemożliwiających zaistnienie takich sytuacji. Możliwe jest również umieszczenie na stopniach innej faktury niż polerowana. Stopnie mogą być satynowane lub matowione, a dzięki temu mniej śliskie. Kamienne schody są przecież stosowane również na zewnątrz, gdzie stykają się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki zastosowaniu powierzchni płomieniowanych są one antypoślizgowe i zupełnie bezpieczne w użytkowaniu.
Projektując schody musimy uwzględnić funkcję, jaką będą one pełniły oraz efekt wizualny, jaki pragniemy uzyskać. Inną funkcję będą pełniły kameralne schody w domu, a inną w galerii handlowej, po której przemieszczać się będą tysiące ludzi. Schody najczęściej wykonywane są z granitu lub marmuru. Marmur jako materiał bardziej miękki i narażony na zarysowania częściej stosuje się na elementy podstopnic i cokoły wokół schodów. Same stopnie najczęściej wykonuje się z twardego materiału, jakim jest granit. Ciekawe efekty przy zachowaniu odrobiny dobrego smaku przynosi łączenie tych dwóch rodzajów materiału i kolorystyczne różnicowanie stopni i podstopni.
Wykonanie okładzin schodowych z kamienia naturalnego jest na pewno inwestycją droższą, aniżeli wykonanie ich z płytek czy też z drewna. Pamiętajmy jednak, że schody z kamienia są trwałe i nie potrzebują żadnej ochrony w postaci dywaników. Piękno kamienia nadaje prestiż i funkcjonalność naszym pomieszczeniom, a jego trwałość przed długi okres okaże się jednak oszczędnością. Dlatego żywotność kamienia, łatwość w eksploatacji oraz utrzymanie w czystości niesprawiające żadnych problemów, a zarazem brak potrzeby stosowania drogich środków pielęgnacyjnych, to same zalety kamiennych okładzin schodowych.
www.kawit.com.pl
120 lat tradycji jakość i zaufanie info@kawit.pl